Regions

September 2013: Bell county has moved from region 2 to region 6.
September 2014: Starr and Hidalgo counties have moved from region 8 to 10.

REGION I (Panhandle):
Armstrong, Bailey, Briscoe, Carson, Castro, Childress, Cochran, Collingsworth, Cottle, Crosby, Dallam, Deaf Smith, Dickens, Donley, Fisher, Floyd, Foard, Garza, Gray, Hale, Hall, Hansford, Hardeman, Hartley, Haskell, Hemphill, Hockley, Hutchinson, Kent, King, Knox, Lamb, Lipscomb, Lubbock, Lynn, Moore, Motley, Ochiltree, Oldham, Parmer, Potter, Randall, Reagan, Roberts, Sherman, Stonewall, Swisher, Terry, Wheeler, Yoakum.

REGION II (North Central):
Baylor, Bosque, Clay, Comanche, Cooke, Coryell, Denton, Erath, Falls, Hamilton, Hill, Hood, Jack, Johnson, Lampasas, McLennan, Mills, Montague, Palo Pinto, Parker, Shackelford, Somervell, Tarrant, Throckmorton, Wichita, Wilbarger, Wise, Young.

REGION III (Northeast):
Anderson, Angelina, Bowie, Camp, Cass, Cherokee, Collin, Dallas, Delta, Ellis, Fannin, Franklin, Freestone, Grayson, Gregg, Harrison, Henderson, Hopkins, Hunt, Kaufman, Lamar, Limestone, Marion, Morris, Nacogdoches, Navarro, Panola, Rains, Red River, Rockwall, Rusk, Sabome, San Augustine, Shelby, Smith, Titus, Upshur, Van Zandt, Wood.

REGION IV (West):
Brewster, Culberson, El Paso, Hudspeth, Loving, Jeff Davis, Pecos, Presidio, Reeves, Terrell, Val Verde, Ward, Winkler.

REGION V (Southeast):
Austin, Brazoria, Brazos, Chambers, Fort Bend, Galveston, Grimes, Hardin, Harris, Houston, Jasper, Jefferson, Leon, Liberty, Madison, Matagorda, Montgomery, Newton, Orange, Polk, Robertson, San Jacinto, Trinity, Tyler, Walker, Waller, Wharton.

REGION VI (South Central):
Atascosa, Bandera, Bastrop, Bell, Bexar, Blanco, Burleson, Burnet, Caldwell, Colorado, Comal, De Witt, Edwards, Fayette, Frio, Gillespie, Gonzales, Guadalupe, Hays, Karnes, Kendall, Kerr, Kinney, Lavaca, Lee, Llano, Medina, Milam, Real, Travis, Uvalde, Washington, Williamson, Wilson.

REGION VII (Gulf/Valley):
Aransas, Bee, Brooks, Calhoun, Dimmit, Duval, Goliad, Jackson, Jim Hogg, Jim Wells, Kennedy, Kleberg, La Salle, Live Oak, Maverick, McMullen, Nueces, Refugio, San Patricio, Victoria, Webb, Zapata, Zavala.

REGION VIII (Lower Valley):
Cameron, Willacy

REGION IX (West Central):
Andrews, Archer, Borden, Brown, Callahan, Coke, Coleman, Concho, Crane, Crockett, Dawson, Eastland, Ector, Gaines, Glasscock, Howard, Irion, Jones, Kimble, Martin, Mason, McCulloch, Menard, Midland, Mitchell, Nolan, Runnels, San Saba, Schleicher, Scurry, Stephens, Sterling, Sutton, Taylor, Tom Green, Upton.

REGION X (Upper Valley):
Starr, Hidalgo